„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych wpisów – Rekomendacje z cyklu zajrzyj do świata książek. Wszystkie rekomendowane pozycje dostępne są w bibliotece. Doradza Irena Janowska-Woźniak.

Irena Janowska-Woźniak – krytyk literacki, redaktor, popularyzator książki. Od 30 lat związana z czasopismem krytyczno-literackim „Nowe Książki” – jako redaktor, kierownik działu, współpracownik. Autorka recenzji i artykułów poświęconych sprawom książki i czytelnictwa, wywiadów z pisarzami, naukowcami, wydawcami, decydentami kultury; juror w konkursach literackich. Publikowała też w pismach zawodowych środowisk bibliotekarskich, wydawniczych i księgarskich. Wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2013 r. otrzymała brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Obecnie na (czynnej) emeryturze.

Poniżej prezentujemy pierwszy „odcinek”.

Mariola Zaczyńska Zaklinaczki ; Prószyński i S-ka 2018 (powieść z nurtu tzw. literatury kobiecej, ale warta przeczytania przez wszystkich – o wartości pięknej, pomocnej przyjaźni, o rozpaczach i radościach w życiu trzech dojrzałych kobiet).
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień ; przeł. z ang. Katarzyna Karłowska, „Rebis” 2018 (psychologiczno-obyczajowa powieść amerykańskiej pisarki, eseistki, wykładowczyni literatury – dla czytelników gotowych na spotkanie z bardziej skomplikowaną prozą).
Tomasz Stężała Wojna bogów ; „Bellona” 2018 (powieść historyczna z XIII w., obraz północnych krańców Polski, przybycia Krzyżaków na pogranicze mazowiecko-pruski, starcia pogaństwa z rycerzami z krzyżem na płaszczach).
Elizabeth Chadwick Tron królowej ; przeł. z ang. Magdalena Moltzan-Małkowska, Prószyński i S-ka 2018 (powieść historyczna o jednej z najciekawszych królowych angielskich, Alienor z Akwitanii, żonie panującego w XIII w. Henryka II Plantageneta).
Irving L. Finkel Przed arką Noego. Opowieść o potopie na nowo odczytana ; przeł. z ang. Elżbieta Krzyżanowska, Zysk i S-ka 2018 (w 2009 r. I. Finkel, kustosz Muzeum Brytyjskiego, asyriolog, dokonał odkrycia i przetłumaczył spisany pismem klinowym na glinianej tabliczce pochodzący sprzed 3600 lat, najstarszy zapewne tekst z nieznanymi dotąd szczegółami sumeryjsko-babilońskiego mitu o potopie. Książka jest przewodnikiem po zbieżnościach z tekstem biblijnym).