Podczas listopadowych zajęć dla dzieci z cyklu Bibliosłówka obchodziliśmy w naszej bibliotece przypadający 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia.


Garść misiowych faktów
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.


Trudno sobie wyobrazić świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Do dziecięcych kolekcji misiów trafiły dodatkowe egzemplarze, mianowicie nietuzinkowe, gdyż guzikowe i własnoręcznie wykonane misie.


Listopadowe zajęcia – literacko plastyczne – Dzień Misia – 20.11.2018 r.