Biblioteka Publiczna Gminy Stare Babice zawarła porozumienie z Biblioteką Narodową i dołączyła do bibliotek należących do systemu Academica. Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism. Oczywiście korzystanie z systemu jest darmowe.
Za pośrednictwem specjalnego terminala Academiki, każdy czytelnik ma swobodny dostęp do wszystkich zasobów BN, zarówno z domeny publicznej lub na wolnych licencjach, jak i ze zbiorów chronionych prawem autorskim. Jedynym warunkiem korzystania ze zbiorów chronionych jest zarejestrowanie swojego konta w systemie, co można uczynić w babickiej bibliotece na podstawie karty bibliotecznej. System opiera się na zasobach Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej. Academica udostępnia cyfrowe wersje publikacji ze szczególnym naciskiem na publikacje przydatne w kształceniu i pracy naukowej. Korzystanie umożliwia natychmiastowe wyświetlenie publikacji na terminalu. Ze względu na wymogi prawno-autorskie, w przypadku publikacji chronionych prawem autorskim, z danej publikacji w tym samym czasie korzystać może tylko jedna osoba. System umożliwia składanie rezerwacji, które gwarantują, że czytelnik może skorzystać z publikacji w wygodnym dla siebie terminie.
Na zasób Academki składa się kilka milionów publikacji, z których więcej niż połowa wciąż podlegała ochronie prawno-autorskiej. Najważniejsze kategorie to: podręczniki, monografie, czasopisma naukowe, lektury na olimpiady przedmiotowe, publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników, zbiory Polony.

Zasady korzystania z systemu Academica w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Babice:
1. Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w bibliotece.
2. Z systemu Academica korzystać mogą czytelnicy biblioteki, którzy mają aktywne konto biblioteczne.
3. Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.
4. Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w „Podręczniku czytelnika”.
5. Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji.

Polecamy i zapraszamy do korzystania!

Szczegółowe informacje dotyczące systemu Academica i sposobu korzystania z jego zasobów znajdują się na stronie https://academica.edu.pl/